Yazı Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 11:12
 
-AHEF-
BURSAHED (Bursa Aile Hekimleri Derneği)
 
 

Son bir ay içinde 
   İstanbul’da bir meslektaşımız, hasta olmayan birine keyfi istirahat raporu vermek istemediği için silahla tehdit edildi ve darp edildi. 

    Samsun’da bir başka meslektaşımız işe giriş raporu düzenlemediği için  devletimizin bilgilendirme hattı olan 184 SABİM hattı aracılığı ile “kafasına silah dayayacağım” diyerek tehdit edildi. 
 

    İzmir’de Bir meslektaşımız “ ASM’ye gelmeyen “ bir hastanın eşini göndererek kendine ilaç yazdırma talebini reddettiği için darp edildi. Üstelik ilaç yazdırmak için gelemeyen “hasta” Doktoru darp etmek için yanına 10 kişiyi daha alarak gelmişti. Üstelik muayene olmak için, şifa bulmak için gelmesi gereken yere sopaları ile gelmişti. Üstelik kendisine şifa vermek üzere yemin etmiş meslektaşımızı ve beraber çalıştığı mesai arkadaşlarını ve çevreden yardıma gelen halkı da darp etti. 11 kişi devletin ve halkın menfaatlerini gözeterek çalışan meslektaşlarımızın görev yaptığı Aile Sağlığı Merkezinin camlarını kırdı, eşyalara zarar verdi. Yani 11 kişi tamamen organize olarak görevi başında kanunlara uygun bir hizmet veren sağlık çalışanlarına kasıtlı ve planlı şekilde fiili şiddet uyguladı.

Sebep: “ hastanın kendisinin gelememesi”

Sonuç “ilaç yazdırmak için gelemeyen kişinin“ yanına 10 kişiyi de alarak planlı şiddet için ASMye gelmesi. 
 Bu 3 olayın üçünde de işini özveriyle, kanunlara ve kurallara uygun yapan görevi başındaki meslektaşlarımız ve bunu hiçe sayan kanun tanımaz ve kanunlara aykırı talepte bulunan sözde hastalar var. 
  Bu saydıklarımızın hepsinde devleti temsil eden sağlık çalışanları ve usulsüz talepleri olan kişiler var. 
  Bu saydığımız olayların  hepsi önünde bayrağımızın dalgalandığı ve devletin onayı ile çalışılan birimlerde oluyor. 
Evet biz sağlık çalışanları bir yemin ettik. Bu yeminde deontoloji var, bu yeminde etik var, bu yeminde şifa vermek var. Bu yeminde “ hasta hekim arası kutsal ve güvene dayalı muayene var. Önce zarar vermeme var. 
Ama bu yeminde  hastanın her istediğini yapmak yok! Bu yeminde kişinin kendisi gelmeden işlem yapmak yok! Bu yeminde kanunlara aykırı işlemler yok! Bu yeminde yalan beyanla çeşitli raporlar hazırlamak yok! 
    Savaşta bile dokunulmazlığı olan sağlık çalışanları artık görevi başında şiddete maruz kalıyor. Sözel şiddete maruz kalıyor. Tehdit ediliyor, darp ediliyor ve maalesef öldürülüyor! 

   Biz özveri ile çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki: 
  Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir bir “Sağlıkta Şiddet Yasası” bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel ve fiziksel şiddetin yanında; sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı kışkırtan, şiddete özendiren ve asılsız ithamlar içeren yayınlar için de cezai yaptırımlar yer almalıdır.

    Bu yasa düzenlenene kadar mevcut yasalarda var olan cezalar, en üst düzeyden uygulanmalıdır. 

   

Kanunlara uygun görev yaptıkları için şikayete uğrayan meslektaşlarımız korunmalıdır. 184 SABİM hattı adına uygun olarak, şikayet hattı değil, sağlıkla ilgili bilgilendirme hattı olmalıdır. 
 

 Bizler yöneticilerimize sesleniyor ve diyoruz ki yapılacak her değişiklikte sahada uygulayıcı olan bizler diyaloğa hazırız. Mesleki uygulamalarımızda yaşadığımız tüm sorunları ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. Çalışanını memnun edemeyen ve koruyamayan hiç bir sistem başarılı olamaz! 

Biz Halkımızın sağlığını korumak için çalışmaya devam etmek istiyoruz. Ancak bu gün illerimizde iş bıraktık. Bakanlığımızı uyarıyoruz. Bu gün burada Bursa’nın bir çok yerinden gelen ve kalbi bizimle olan sağlıkçılarla birlikte şiddetin karşında dimdik duruyoruz!! Sayımız giderek artıyor. Hep birlikte burada ve illerimizde basın açıklamaları yapıyor ve sessiz kalmayacağımızı haykırıyoruz. Birliğimizi devam ettirecek, daha güçlenecek , sağlıkta şiddeti bitirmek için daha yapmadığımız ne kaldıysa onu yapacağız diye söz verdik ve sözümüzü tutuyoruz, iş bırakıyoruz, tutacağız, sessiz kalmayacağız!!!

AHEF

 
Etiketler: -AHEF-,
Yorumlar
Haber Yazılımı