Yazı Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 16:12
 
20 SORUDA BOTOKSA DAİR HER ŞEY
BURSAHED (Bursa Aile Hekimleri Derneği)
 
 

1-Botox nedir? Botox;”Clostridium botulinum”isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir toksindir. Bu toksin laboratuar koşullarında ilaç olarak üretilmektedir. Bu yüzden belli dozlarda güvenle uygulanabilir. Bu toksin, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.Hatta botilinum toksininin ilk tıbbi kayıtları 1817’lere kadar uzanmaktadır.Estetik amaçlı kullanımı ise 2002 yılında olmuştur .

2-Botox hangi tedavilerde kullanılıyor? Botox’un en yaygın kullanım alanı hala aşırı ve uygunsuz cilt kırışıkları olmasına rağmen, bölgesel aşırı terleme, oftalmolojik, gastrointestinal, ürolojik, ortopedik, nörolojik, algolojik sorunlar gibi çeşitli alanlarda kullanımı hızla artmaktadır.

3-Botox nasıl etki eder? Dinamik çizgiler yüz ifade çizgileridir.Mimik hareketleri sırasında(kaş çatma,konuşma,gülme,kızgınlık..)cilt altındaki küçük yüz kaslarının kasılmalarıyla oluşur,Bu kasların kasılması zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kırışıkları oluşturur. Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirler ile kas arasındaki iletiyi sağlayan bir maddeyi (asetilkolin)bloke edip “kas kasılmasını engelleyerek buradaki derinin gerginliğini sağlar. Bu çizgiler erken dönemde botox tedavisiyle düzeltilebilir.

4-Botox kimlere uygulanabilir? 18-65 yaş arası nadir görülen bazı kas hastalıkları olmayan herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır.

5-Botox nasıl uygulanır? İşlem öncesinde lokal anestezik bir krem sürülebilmekle beraber çoğu zaman ihtiyaç hissedilmez. Oluşabilecek hafif morlukları engellemek için işlem öncesi soğuk uygulama yapılmaktadır. Aynı uygulama işlem sonrasında da uygulanabilmektedir. Kişinin kas yapısı göz önüne alınarak belirlenen kırışıklık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda enjeksiyon yapılır. Tedavi genelde 5-10 dakika sürer ve uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir.

6-Botox’un en sık kullanıldığı yerler nereler? En sık olarak alındaki yatay çizgiler, iki kaş arasındaki çizgiler, göz çevresindeki çizgiler, boyun çizgileridir. Bununla beraber botox kaş kaldırma, yüz asimetrisi, alt göz kapağı kırışıkları, burun kenarı ve ya burun sırtındaki kırışıklıklar, sarkık burun içi, diş gıcırdatma, ağız yan köşelerinin düşüklüğü, çukurlu veya kaldırım taşı görünümlü çene, terleme bozukluklarında kullanılır.

7-Botox sonrası hasta nelere dikkat etmelidir? Tedavi sonrası 2-4 saat baş dik tutulmalı, uygulama yapılan bölge 24 saat boyunca ovuşturulmamalı, ağır egzersizden kaçınılmalıdır.

8-Botox tedavisi bir kez yapıldıktan sonra sürekli uygulamak zorunda mı? Tabi ki böyle bir zorunluluk yok. Ancak yapılan bir çalışmada insanların yüzde 93 ‘ünün kırışıksız görünümüne alıştıklarından eskiyi unuttukları ortaya çıkmıştır.

9-Botox yapıldığında yüzde doğal olmayan bir ifade olur mu? Bu konudaki endişenizi doktorunuzla paylaşırsanız tedavi dozlarınız buna göre düzenlenecek doğal ve genç bir ifade sağlanacaktır.

10-Botox tedavisinde erken yaşlarda mı geç yaşlarda mı başlamak daha doğru? Bu tedaviye başlamak için özel bir yaş yoktur.18-65 yaş herkese botox uygulanır.

11-Botox’un etkisi ne zaman başlar ve ne kadar süre devam eder? Uygulamadan 2 ile 3 gün sonra etkisi başlar.1 hafta 10 gün sonra büyük oranda etki oturmakla beraber maksimum etki 2 haftada oluşmaktadır. Botox etkisinin kaybolması ise ilk kez uygulama yaptıranlarda 2-3 ay sonra başlamaktadır ve ortalama olarak 6. Ayda etki tamamen ortadan kalkmaktadır.

12-Botox uygulamasının riskleri nelerdir? Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır.

13-Kırışıkların düzelme yüzdesi kaçtır? İlk botox enjeksiyonundan sonra kırışıklıklarda yüzde 80 civarında azalma görülür.

14-Botox’un uyguladıktan sonra ciltte yeni kırışıklıklar meydana geldiği söyleniyor. Doğrumu? Botox enjeksiyonundan sonra ciltte yeni kırışıklıklar meydana gelmez. Ancak bazı hastaların, yüzlerindeki derin kırışıklıklar Botox la tedavi edildikten sonra önceden de var olan küçük kırışıklıkları daha fazla fark ettikleri gözlenmiştir.

15-Botox’un migrene iyi geldiği söyleniyor. Doğru ise nereye uygulanıyor? Evet botox’un migren, gerilim tipi baş ağrısı gibi bazı ağrı türlerinde eltili olduğu bilinmektedir.Yüz ve boyun bölgesinde çeşitli noktalara enjekte edilir.

16-Botox’un etkisi geçtikten sonra kırışıklıklar daha da artıyor mu? Hayır, sadece kırışıklıklar tedaviden önceki haline döner. Botox’a bağlı yeni bir kırışıklık yaratmaz.

17-Uygulamanın maliyeti yaklaşık ne kadar? Klasik uygulamada 300 ila500 dolar arasında değişmektedir. Ekstra bir talep olursa ücret değişebilir.

18-Enjeksiyon sırasında bir uygulama hatası olursa ne olur? Botox ile mükemmel sonuçlar almak için uygulama yapmayı, yüz kaslarının anatomik yapısını bilen ve konuyla ilgili eğitimi almış deneyimli bir doktora başvurmak gerekir.

19-Botox yüz kaslarını felç ediyorsa felçli hastaları nasıl iyileştiriyor? Botox kasları felç etmez. Botox, enjekte edildiği kasa sinir hücreleri aracılığıyla kasılma emrini veren iletiyi geçici olarak durdurarak etki gösterir.

20-Türk erkekleri daha çok nerelerine Botox uygulatıyor? Kaş arası, alın ve göz çevresine… Botox’un yüzü şişireceği korkusuyla geliyorlar.

DR. Ahmet KONUŞ

 
Etiketler: 20, SORUDA, BOTOKSA, DAİR, HER, ŞEY,
Yorumlar
Haber Yazılımı