Yazı Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 11:11
 
31 MART: BİR YEREL SEÇİMDEN DAHA FAZLASI
Uğur BAYRAM
 
 

Bir yerel seçimi daha geride bıraktık. Demokrasi biçiminin gereği yerine getirildi ve sonuçlarına herkesin saygı duyacağı döneme girildi. 

 

Her seçim gibi bu seçim de önemliydi. Ak Parti bir çok belediye kaybetti. Cumhur İttifakı ise ‘yüzde ellinin altına düşülmemesi’ hedefini gerçekleştirerek seçimden başarıyla çıktı. Bu kaos planlıyacıların da elini kolunu bağlamış oldu. 

 

Ülkenin başkent dahil en önemli belediyelerinin Ak Parti’nin elinden çıkması ise 31 Mart Seçimlerinin tarihsel önemini artırdı. 

 

Her ne kadar HDP şaibesi olsa da CHP için ise bir zafer seçimi oldu diyebiliriz. Zira Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Adana gibi önemli şehirleri bünyesine kattı. 

 

İyi Parti ise tam anlamıyla seçimden başarısız çıktı. Seçim başarısızlığı, Ümit Özdağ’ın istifası ve Koray Aydın’ın da istifa söylentisi İyi Parti’nin dağılma sürecine girdiğinin açık göstergesi olarak okunabilir. 

 

HDP ETKİSİ ve SONUÇLARI 

 

Seçimlerde HDP Belediye kaybetti ama Türkiye’nin ekonomik ve sosyal anlamda yarısını temsil eden Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Adana gibi büyük illerinde belirleyici oldu. 

 

Elinde bulundurduğu Belediyelerde teröristleri belediyede çalışıyor gösterip maaş bağlayan, Hendek kazıp mayın döşeyen, dağ kadrosunu besleyip her türlü ihaleyi örgütlere veren HDP, oy verip desteklediği Belediyelerden nasıl teröre destek sağlayacak, göreceğiz. 

 

ADANA MERSİN IĞDIR VE HDP 

Adana ve Mersin’de MHP kaybetti ve belediyeler HDP desteğiyle CHP’ye geçti. Iğdır da son dakikada HDP Belediyesi oldu. 

 

Adana ve Mersin Suriye ve Irak Türkmenlerinin feryatlarını dindirebilmek için önemli bir kapı idi. Iğdır da Asya’ya açılan kapımız olacaktı. Tabi bu her şey bitmiş demek değil, zira devlet belediyeleri kontrol altında tutacaktı. Ancak Adana, Mersin ve Iğdır MHP Belediyesi olsaydı çok çok daha iyi olurdu. 

 

İTİRAZ MESELESİ ÜZERİNE 

Bugün AK Parti'nin seçim sonuçlarına yaptığı itiraz aklıma CHP yönetiminin 2014 yerel seçimlerinde İstanbul'da bütün sandıklara itiraz etmesini getirdi. 

 

Yine 2014 Yerel Seçimlerinde Ankara’yı az bir oyla kaybeden Mansur Yavaş da “tam bir kanunsuzluk” diyerek sonuçlara itiraz etmişti. Hatta itirazı reddedilen Yavaş konuyu AİHM’e kadar götürmüştü. 

 

Velhasıl demem o ki bugün Ak Parti’nin yaptığı itirazları küçümseyip yok sayanların, bir önceki seçimde neler yaptığını biliyoruz. O yüzden izin verelim de herkes itirazını yapsın ve çıkacak sonuca saygı duysun. 

 

SEÇİMİN TEK KAZANANI MHP 

Milliyetçi Hareket Partisi 31 Mart Mahalli İdareler Seçiminin en büyük kazananıdır. Cümle iddialı olabilir ancak sonuçlar bunu gösteriyor. 

MHP başlığını bir sonraki yazımda ayrıntılı analizlerle irdeleyeceğim.

 

 
Etiketler: 31, MART:, BİR, YEREL, SEÇİMDEN, DAHA, FAZLASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı