Yazı Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 15:48
 
AŞILAR
BURSAHED (Bursa Aile Hekimleri Derneği)
 
 

Aşılar, insanları çok sayıda bulaşıcı hastalığa karşı koruyan tıbbi ürünlerdir. Salgınlara ve ölümlere neden olan hastalıkların önlenerek, sağlığın korunmasını ve sağlıklı olma halinin devamını sağlarlar.  Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki bir ülkede bağışıklama hizmetleri iyi yürütülmezse o ülkede erken ölümler artar, ortalama yaşam süresi kısalır. Bebekliğinde kızamıktan, doğumda ya da fabrikada çalışırken tetanozdan, köpek ısırmasında kuduzdan, yaşlılığında gripten ve buna bağlı zatürreden ölen insan sayısı artar.

Aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünlerdir. Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrolden geçmektedirler. Ülkemizde kullanılan tüm aşılar Dünya Sağlık Örgütü, EMA, FDA gibi dünyaca kabul görmüş otoritelerce ya da TİTCK tarafından ruhsatlandırılmış, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve onaylanan GMP (İyi Üretim Prosedürleri) kurallarına uygun üretilmiş aşılardır. Aşılar üretici firmadan alınıp aşılanacak kişiye uygulanana kadar tüm sağlık kuruluşlarında soğuk zincir sistemi içerisinde uygun ısı aralığında korunmakta ve sistem ATS ile sürekli izlenmektedir. Aşılar güvenilirdir çünkü; Aşılanma (BCG, BDT, KKK, OPV) sonrası invaziv bakteriyel enfeksiyon sıklığı aşılanmayan çocuklara göre daha yüksek değildir. Doğal grip enfeksiyonun’dan daha sık Guillain Barre sendromuna yol açmazlar. Kızamık aşılaması otizme neden olmamaktadır. Aşılarda alüminyum tuzları, bağışık yanıtı güçlendirmek için 1930’lardan beri kullanılmaktadır ve aşılardaki dozu çok düşüktür. Aşılanan çocuklarda yapılan araştırmalar, serumda alüminyum düzeyinin toksik düzeyin çok altında olduğunu göstermektedir.

Aşılama çalışmalarının en temel kavramı toplum bağışıklığı kavramıdır. Bulaşıcı hastalıklara karşı toplumun kritik bir orantısının aşılanması durumunda salgın çıkması olasılığı azaldığı için toplumun tüm üyeleri de korunmaktadır.  Bağışıklık sistemi yetmezliği olanlar, kanser tedavisi görenler, organ nakli hastaları, çok yaşlılar, hamileler, çok küçük bebekler gibi aşılanamayan riskli popülasyonları olası bir salgında korumak için gereken toplum bağışıklığı eşikleri 80-95 arasında değişmektedir. Aşılama oranları bu oranların altına düştüğünde o toplumda salgınlar görülmeye başlamaktadır. Ailelerin çocuklarını aşılatmama kararı sadece kendi çocukları için değil, toplumdaki birçok farklı insan grubu için de sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Önceki yıllarda birkaç yüzü bulmayan ender sayılabilecek redler, tehlikeli biçimde yayılma eğilimi göstermektedir.  Aşı karşıtı kampanyalar ve çocuklarını aşılatmayı reddeden aileler yüzünden ülkemizde de dünyada da özellikle kızamık vakalarında artış görülmeye başlandı. Aşılanma oranının 95’in altına inmesi durumunda kızamık salgınlarının ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle Çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım. Aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için Aile Sağlığı Merkezlerine götürelim. Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım.

Herkese Sağlık ve Güvenli Bir Gelecek diliyorum.

 

Bir çocuk ölünce 

Boğmacadan 

Ya da kızamıktan 

Gökte bulut olunca 

Yağmur olup 

Düşünce yere 

Can vermek için 

Çiçeklere 

Sorar vurur da camlara 

Takır takır 

GEREKENİ YAPTINIZ MI? 

YAPTINIZ MI GEREKENİ? 

 

Dr. Çağatay GÜLER

 
Etiketler: AŞILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı