Yazı Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 19:58
 
BEL VE BOYUN AĞRILARINDA UYKU POZİSYONU
FZT.EMİNE KIRMIZI
ssykent16
 
 

Bel ve Boyun Ağrılarında Uyku Pozisyonunun Önemi

Güne iyi başlayabilmek ve enerjik bir gün geçirmek için iyi bir uykuya ihtiyaç duyarız. İyi bir uykunun en önemli ögeleri ise yatış pozisyonumuz ve yastık, yatak, oda sıcaklığı, ışık gibi çevresel faktörlerdir. Eğer doğru pozisyonda uyumuyorsak fıtıktan veya sırt bölgemizdeki diğer problemlerden kaynaklanan ağrılar daha da artar ve yaşam kalitemizi düşürür.

Sabah kalktığınızda kendinizi yorgun hissediyor ve vücudunuzun çeşitli bölgelerinde ağrılar duyarak güne başlıyorsanız öncelikle yatağınızın ve yastığınızın rahat olup olmadığını gözden geçirmelisiniz.

Yatağımızın sertliği nasıl olmalıdır?

Halk arasında bel ve boyun ağrısı olan şikayeti olan insanlara sert zeminlerde yatmanın iyi geldiği düşünülmektedir. Hatta tahtada veya yerde yatan insanların bel, boyun ve sırtlarındaki ağrı probleminin sonlandığı ile ilgili şehir efsanelerini mutlaka duymuşsunuzdur. Oysa ki bazı bilimsel araştırmalar uzun vadede sert yatakların bel ağrısını daha da arttırdığını göstermektedir. Doğru uyku pozisyonunuzu ancak orta sertlikteki yataklar üzerinde bulabilirsiniz.

 

Yastığınızı nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz?

Verimli uykuda önemli bir etken olan yastık, birçok insan tarafından önemsenmeyen ve nasıl kullanılacağı bilinmeyen bir unsurdur. Çok yüksek ve çok alçak olan yastıklar boyun ve sırt bölgesindeki kasları olumsuz etkiler ve omurgaya binen yükü arttırır. Yastığınızın, sizi kamburlaştırmadan, boynunuzu ve başınızı çok fazla yükseltmeden ensenize temas ettiğini hmeli, boyun boşluğunuzu tamamen doldurduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda yastığınız omuzlarınıza temas ederek sonlanmalı, sırtınız yastığın üzerinde olmamalıdır. Bu sayede omurganız kamburlaşmadan düz bir hal alır, omur kemikleriniz birbirine basınç yapmadan rahat bir uyku çekebilirsiniz. 

En doğru uyku pozisyonu nedir?

Her insanın gece boyunca rahat ettiği, kendine özgü uyku pozisyonu vardır. Uzmanlar bel fıtığı teşhisi konulan ya da bel ağrısı şikayeti olan kişilere yan yatış pozisyonunu önermektedir. Yan yatışta omurga üzerindeki basınç azaldığından boyun, sırt ve bel bölgesindeki ağrılarda hafifleme olduğunu ortaya koyan çalışmalar bulunmaktadır. Birçok kişi tarafından bilinen, anne karnındaki pozisyonumuz olan cenin pozisyonu da omurga sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

Yastığı yalnızca başımızın altında mı kullanmalıyız?

Uyku boyunca kasları rahatlatmak ve kemiklere binen basıncı azaltmak için yapılan araştırmalarla relaksasyon pozisyonları belirlenmiştir ve bunlar uzuvlarımızın ve bel, boyun, diz boşluklarımızın yastıklar ile desteklendiği pozisyonlardır.

Doğru uyku pozisyonunu bulamıyorsanız, yatağınızın rahatlığını gözden geçirdikten sonra uzuvlarınızı yastıklarla desteklemeyi denemelisiniz. Örneğin bel fıtığınız varsa ve yan yatış yerine yüz üstü uyumayı tercih ediyorsanız, karın bölgenizi mutlaka ince bir yastıkla desteklemelisiniz. Böylece bel omurlarınız arasındaki baskıyı azaltmış olursunuz. Yan yatış, cenin pozisyonu ve sırtüstü yatış esnasında başınızdakine ek olarak birer yastık ile, diz ve bel boşluğunuzu dolduracak yükseklikte destekleyerek ve en rahat ettiğiniz uyku pozisyonunuzu kendiniz bulabilirsiniz. Tüm bunları uygularken omurganızın eğrilmeden, doğal konumunda olması gerektiğini unutmamalısınız.

 
Etiketler: BEL, VE, BOYUN, AĞRILARINDA, UYKU, POZİSYONU,
Yorumlar
Haber Yazılımı