Yazı Detayı
07 Mart 2020 - Cumartesi 14:12
 
BURSA’DA AMATÖR MAÇLAR GECE OYNANABİLİR
OĞUZ ÖZTÜRK
alperenyucel
 
 

BURSA’DA AMATÖR MAÇLAR GECE OYNANABİLİR TESİSLERİN IŞIKLANDIRMASI GECE MAÇI OYNANMASINA MÜSAİT …

Sevgili Amatör’ün Sesi programı izleyicilerim, bu hafta program konuğum Bursa Büyükşehir Belediye’si Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Nurullah Yıldız oldu. Programda Büyükşehir Belediyesinin gençlik ve spor faaliyetleri ile ilgili yaptıkları ve yapacaklarıyla ilgili keyifli ve güzel bir program yaptık.

Nurullah Yıldız programda Bursa Büyük Şehir Belediyesi’nin bağlı olduğu müdürlüğünün yaptığı çalışmaları rakamlarla açıkladı, Yaz ve Kış spor okulları, Milli Eğitim ile gerçekleştirdikleri Boseb spor organizasyonlarını, yazın Karacaali’de kışın Uludağ’da yapılan kampların programlarını etkinliklerini bir bir sıraladı.  Ayrıca ilçelerde verdikleri Bursa Tarihi ile ilgili konferansları, yine merkezde münazara yarışmalarını ve lise son sınıfları için deneme sınavının duyurusunu yaptı. Belediyenin gerçekleştirdiği tüm bu organizasyonlara ve etkinliklere Büyükşehir Belediyesinin internet sayfasından online başvuru yapıldığını belirtti. Görükle’de yapılan üniversite öğrencilerinin kullanımına sunulan Gençlik Merkezi’ne de uzun uzun değindi konuğum, gençliğin öğrencilerin merkezine çok yakışan bir tesis kazandırdıklarını belirten Yıldız bu tesiste sınav zamanlarında boş yer bulunmadığını ve üniversite öğrencilerinin bu tesisten ücretsiz faydalandıklarını ayrıca tesisin yine çok yakınında bir millet kıraathanesi yapıldığını buraya da üniversite öğrencilerinin yoğun rağbet ettiklerini söyledi. Yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini üniversiteye çorba çeşmeleri yaptıklarını yoğun rağbet gördükten sonra bu çorba çeşmelerinin sayısını arttırdıklarını belirtti. Ayrıca bir millet kıraathanesinde teknik Üniversite yakınlarına açacaklarını bu tesisten de Teknik Üniversitesindeki öğrencilerin yararlanacağını duyurdu.

Nurullah Yıldız, bu yıl şehrimizde yapılacak 3. Alpagut Dünya şampiyonasından da bahsetti.Naim Süleymanoğlu Spor Tesislerinde 20-22 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Türk Dövüş Sanatı olan Alpagut Dünya Şampiyonasına 40’ı aşkın ülkeden 650’yi aşkın sporcunun katılımıyla gerçekleştireceklerini belirtti. Yine bu yıl İznik’te yapılacak tarihi belli olmayan Dünya Göçebe Oyunlarının da organizasyonunun gerçekleştireceklerini belirten Yıldız İznik’te yapılması planlanan oyunlara birçok devletin Cumhurbaşkanı düzeyine katılım sağlanacağını bildirdi. İki organizasyonunda Bursa’mızın tanıtımında büyük yarar sağlayacağını Bursa ekonomisine de büyük katkı saylayacağını bildirdi.

Nurullah Yıldız belediyenin gençlik ve spor ile ilgili bilgilerini, aktivitelerini anlattıktan sonra asıl konumuz olan amatör futbola geçtik. 21 farklı branşa belediyenin tesislerinin hizmet ettiğini ve geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesinin 11 futbol sahasında toplam 3.200 resmi müsabaka oynandığını ve 15.600 saat amatör takımların antrenman yaptıklarını söyledi. 2017 yılında çok büyük bir malzeme yardımı yapıldığını, amatör kulüplere 1.1 milyon TL nakdi yarım yaptıklarını belirti bu sezon başı nakdi yardım yapmadıklarını, belirli bir malzeme yardımı yapıldığını belirtti. Bu sezon başı Büyükşehir Belediyesinden malzeme yardımı alan kulüplerimiz var mı ben bilmiyorum alan kulüplerimize hayırlı olsun. Nurullah Yıldız’ın programda söylediği en iddialı ve çarpıcı sözleri Belediye’nin 11 futbol sahasında tümünde gece maçı oynanacak yeterli aydınlatmanın olduğunu, bu maçların oynanmasın BASKF’nun kararıyla oynanacağını söyledi. Yani tüm sahalarımızın ışıklandırması gece maçı için uygun hiçbir sakınca yok pırıl pırıl aydınlık sahalarımız gece maçı oynanması için karar verici merci BASKF dedi. Benim gözlerim bozuk gözlük takıyorum sol 2,5 sağ 1,5 ama gece antrenman izlediğimde mesela Vatan yada Şahin Başol sahasında antrenman yapan futbolcuları seçemiyorum bile gözleri bozuk olmayan futbolculara yada antrenörlerimize sesleniyorum bu gece antrenmanında iyice bakın sahaya ve ertesi gün hemen soluğu BASFK’de alın biz gece maçı oynamak istiyoruz diye.

Daha sonra kulüp yetkililerinden gelen soruları sordum Nurullah Yıldız’a. Sahası olmayan tek ilçe Büyük Orhan’dan gelen soru şöyleydi; ‘’İlçemize saha yada tesis yapılacak mı?’’ Bu soruya ‘’böyle bir planlamalarını yakın zamanda olmadığını belirtti’’ Yıldız, yine atıl durumda olan ve uzun zamandır maç oynanmayan Bursa Amatör futbolunu simgelerinden  Fidyekızık Sahası ile ilgili yenileme iyileştirme olacak mı sorusunaysa  sahanın Büyükşehir ile ilgili olmadığını söyledi, Samanlı’ya saha yapılacak mı sorusuna bize böyle bir talip gelmedi dedi. Ali Durmaz sahasının zemini suni çim olabilir mi çalışma yapılır mı sorusuna ise o sahanında Büyükşehir Belediyesinin olmadığını bu konuyla ilgili bir talep gelmediğini belirtti. Görükle sahasının Uludağ Üniversite’sinin malı olduğunu o sahanın zemini ya da stadın bakım onarım tamiratıyla ilgili bir çalışma yapamayacaklarını ama konuyla ilgileneceklerini belirtti. Hacıvat sahasının zemini ve takımların malzeme odalarıyla ilgili talepleri bildiklerini zeminin değişmesi ve oda ile ilgili tribünün altına yer yapılması ile ilgili çalışma yapacaklarını söyledi. Takımlardan tesis yanına kendi imkanlarıyla oda yapılmasının mümkün olmadığını belirten Yıldız antrenman saati için ise hemen Hacıvat sahası yanında olan Çınarönü tesislerinde antrenman saati verebileceklerini de söyledi.

Kanal boyu Soğanlı bayan takımına geçen sezon antrenman yapacak yerlerinin olmadığını bu sezon bayan takımına Soğanlı sahasında saat tahsis ettiklerini belirten Yıldız, Soğanlı sahasının soyunma odalarının durumu ile bilgilerinin olduğunu iyileştirme ve tribünle ilgili çalışma yapacaklarını söyledi.

Yine Değirmenönü sahasının durumunu bildiklerini asfalt şantiyesinin orada kalacağını tesisi yerinde inceleyip iki soyunma odası ile ilgili çalışma yapacaklarını söyledi. ( Bir spor sahası neden asfalt şantiyesi içine yapılır orası ayrı bir konu )  Emek sahasının durumu ile ilgili sorulara konuyu biliyoruz iyileştirme nasıl yapabiliriz üzerinde çalışıyoruz dedi Yıldız.

Vakıf’ta yeni yapılan tesisin çok modern bir tesis olduğunu önümüzdeki sezondan itibaren maçların bu iki sahada oynanabileceğini ve amatör kulüplerin bu sahalarda antrenman yapabileceklerini belirtti.

Yine gelen sorularda Türkiye Şampiyonasına giden takımlara yardım söz konusu olabilir mi sorusuna ise kulüplerin yazılı müracaatla başvuru yapmalarını istedi daha önce araç tahsis ettiklerini belirtti, benzini yine kulüp karşılıyor dediğimde ise o konuyla da ilgileneceklerini belirtti Nurullah Yıldız.

Nurullah Yıldız’ın üstüne basarak söylediği ise yeni tesis yapmak Büyükşehir Belediye Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğünün görevi olmadığını, müdürlüğünün mevcut olan tesislerle ilgilendiklerini söyledi.

Ve programın özü; Büyükşehir Belediye Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü şehrimizde bulunan tüm sahalarımızla ilgili sorunları bildiklerini ve iyileştirme ile ilgili çalışma yapacaklarını belirttiler, Fidyekızık Sahası, ya da Görükle ve Ali Durmaz sahalarının iyileştirilmesi ile ilgili ya da  Samanlıya yeni saha yapılmasıyla ilgili konunun kendileriyle alakalı olmadığını belirti bu sahalar Kocaeli Büyük Şehir Belediye sınırları içinde mi bilemiyorum.  Gecenin en önemli açıklaması ise sahaların tümünün ışıklarını gece maçı oynanması ile ilgili açıklamaydı Nurullah Yıldız Müdürümüzü bir gece takımların antrenman yaparken sahaları seve seve gezdirebilirim, antrenman yapan futbolcuların kim olduğunu  sırt numarasını görebilirse gece maçı haftaya oynayalım derim. Ayrıca belediyenin tek çim sahası Atıcılar 3 sahasında bu hafta seminin bozuk olmasından dolayı maç oynanmadığını da hatırlatmak isterim …

Her şey daha iyi Bursa Amatör için..

 
Etiketler: BURSA’DA, AMATÖR, MAÇLAR, GECE, OYNANABİLİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı