Yazı Detayı
20 Mart 2018 - Salı 12:39
 
ÇİLE ÇEKEN BU ÖĞRENCİLERİN SESİNİ DUYMAYAN BELEDİYE BAŞKANLARI KİM?
 
 

Merhabalar, Ben Büşra ŞAHİN. Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.

 Ana Kampusumuz Bursa Görükle'de olmasına rağmen şu an öğrencisi olduğum İşletme Fakültesi Bursa'nın İnegöl ilçesinde bulunuyor. Kampusumuzdan merkez kampusa toplamda 4 araç değiştirerek gidiyoruz. Detaylandırmak gerekirse; 1. İnegöl terminaline bir servis 2.İnegöl terminalinden Kestel'e bir otobüs 3.Kestel'den Görükle'ye bir metro 4. Görükle'den kampusa bir servis.

 Bu süreç minimum 1 saat 45 dakika maksimum 2 saat 15 dakika arasında değişiyor.
 

 Yani; Görükle'ye gidip gelmek gün içerisinde 4 saatimizi alıyor.

 Zamanın değeri biz öğrenciler için bu kadar kıymetli iken, bizler aktarma yaparak zamanımızı yollarda harcıyoruz.

 Zamanın dışında servis/otobüs ücretleri de bizleri bir hayli yıpratıyor. Görükle'den ana kampusumuza gidiş geliş yol ücreti 21 Türk Lirası tutuyor.
 

 Görükle'den Bursa merkeze indiğimizde bu ücret artma eğilimi gösteriyor. Bu sorun ben ve arkadaşlarımı epey yıpratmakta, imkanlar doğrultusunda istediğimiz an merkez kampusa gidemediğimiz için orada öğrenciler için yapılan etkinlikleri de kaçırmış oluyor ve 1-0 geriden geliyoruz. Coğrafyamızı kaderimiz bellememeye çalışıyoruz, Yönetim Bilişim Sistemleri topluluğunun yönetim kurulunda yazman olarak görev alıyorum.
 

 Bizler; bilişim ile yönetişim alanlarında etkinlikler yaparak kendimizi ilerletmeye çalışıyoruz fakat isteğimiz merkezde olan topluluklarla da iş birliği yaparak öğrenim hayatını dolu dolu geçirmek.

 Şehir içerisinde bulunan eğitim birimlerine (İngilizce, spor) kaydolduğumuz zaman saatlerin yetişememesi durumundan dolayı kurslardan yeterli verimi alamıyoruz.

 Staj görüşmeleri için şirketlerle görüştüğümüz zaman İnegöl’de yaşadığımızı ve ulaşım sorunlarımızı haliyle öğreniyorlar ve bu durum mülakatlarımızı da olumsuz etkiliyor.
 

İnegöl’de erkek öğrencilere yönelik devlet yurdu bulunmadığı için yurt ücretleri epeyce fazla ve bu durum erkek öğrencilerimizi de olumsuz etkilemekte.

Yerleşkemizden Kestel’e otobüs seferi ayarlanması dahilinde öğrenciler Kestel’de de uygun yurt ve ev imkanlarından yararlanabilecek.

 İsteğimiz nedir?
 

 İsteğimiz; 601 nolu otobüs hattının yalnız İnegöl otogardan kalkıp Kestel’e gitmesi yerine, İnegöl Üniversite yerleşkesinin önünden geçerek sefer sayılarını arttırması yönünde.

 Bu isteğimiz doğrultusunda neler yaptık?

Sayın Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş'ın Uludağ Üniversitesi toplulukları ile düzenlemiş olduğu kahvaltı etkinliğinde bu sorunumuzu ve çözümümüzü başkana dile getirdik ve dilekçe yazdık.


Fakat hiçbir şekilde geri dönüş alamadık.

Bimer’e isteklerde bulunduk. ‘

 
Etiketler: ÇİLE, ÇEKEN, BU, ÖĞRENCİLERİN, SESİNİ, DUYMAYAN, BELEDİYE, BAŞKANLARI, KİM?,
Yorumlar
Haber Yazılımı