Yazı Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 15:46
 
DÜNYA ÜZERİNDEKİ İNSANLARIN VARLIĞI
BURSAHED (Bursa Aile Hekimleri Derneği)
 
 

Dünya üzerindeki hastalıkların varlığı, insanların varlığı kadar eski tarihlere dayanmakta olup, ilk çağlardan günümüze gelinceye kadar tüm insanlar çeşitli maddeler kullanarak bu hastalıkları tedavi etmeye çalışmışlardır. Antibiyotiklerin keşfi ile adeta mucize olarak görülen ilaçlar elde edilmiş, bu sayede insanların yaşam süreleri ve kaliteleri oldukça arttırılmıştır.Ancak yarım yüzyıllık macerası sonrasında antibiyotikler artık eskisi gibi etkili olamamaktadır. Bunun nedeni ise tüm dünyada ve ülkemizde aşırı ve yanlış kullanıma bağlı olarak pek çok bakterinin antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiş olmasıdır. Bu bakterilerin tedavisi için yeni antibiyotikler üretilse bile, aşırı kullanım nedeniyle onlara da yeniden direnç gelişmektedir. Kısırdöngü maalesef her zaman bakteriler lehine işliyor ve tüm dünyada tedavi edilemeyen enfeksiyonlara neden olmaktadır.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün 1985 yılında Nairobi’de yaptığı toplantı, akılcı ilaç kullanımı alanında yapılan çalışmalar için bir başlangıç noktası sayılmaktadır. Bu toplantıda akılcı ilaç kullanımı “kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri” olarak tanımlamıştır.

Antibiyotikler ülkemizde en çok kullanılan ilaçlar arasında ilk sırada yer alır. Enfeksiyonla mücadelede en önemli silahımız olan antibiyotiklerin, gereksiz reçete edilmesi ve tıp dışı kullanılmaları direnci artırmaktadır. Direnç gelişmesi tedaviyi güçleştirmekte ve ekonomik kayba neden olmaktadır   Akılcı ilaç kullanımı, doğru ilacın gerektiği anda gerektiği miktarda, uygun yoldan ve ulusal ekonomiye en uygun şekilde alınmasıdır.  Akılcı olmayan ilaç kullanımında etkin ve güvenli olmayan tedavinin olabileceği, hastalığın kötüleşebileceği veya sürecin uzayabileceği, stres ve zarara yol açabileceği ve tedavi maliyetlerinin artabilecektir.

  Unutmayalım ki antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır. Hastaların, daha önceki bir hastalığında kullandığı antibiyotiğin, tekrar benzer hastalığa yakalansa bile hekime danışmadan kullanmaması gerektiği konusunda bilinçli olması gerekmektedir. Özellikle grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığını unutulmamalıdır. Hekim önerisi sonrası reçete ile alınan antibiyotikler, enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru şekilde ve reçeteye uygun zaman aralıklarında alınarak uygun biçimde kullanılmalıdır. Hasta kendisini iyi hse bile tedaviyi hekimin belirttiği süreden önce sonlandırmamalıdır. Aksi taktirde faydadan çok zarar getirecektir. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı en önemli silahımız olan antibiyotiklere direnç gelişimini önlemek için  antibiyotikleri doğru kullanma konusunda toplum olarak farkındalığımızı artırmamız gerekmektedir. Bunun için;

*Eş-dost tavsiyesi ile kesinlikle antibiyotik kullanmayın.

*Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu hastalıklarda işe yarar, dolayısıyla grip gibi virüslerin neden olduğu hastalıklarda antibiyotiklere başvurmayın ve hekiminize danışın.

*Antibiyotikler ateş düşürücü değildir. Her ateşiniz çıktığında bilinçsizce antibiyotiklere sarılmayın. 

*Enfeksiyonunuz olduğunu düşündüğünüzde hastalığınızın ilerlemesini beklemeyin. Zamanında hekime başvurun ve hekimin önerdiği antibiyotikleri doğru şekilde kullanın. 

*Her fırsatta antibiyotiğe başvurmak ne kadar yanlışsa, “Antibiyotik zararlı” diyerek bu ilaçlardan uzak durmak, farklı ve alternatif tedavilere başvurmak da yanlış. Hekiminize danışın ve uygun tedaviyi alın.

Gelecek hepimizin geleceği, geleceğin sorumluluğu da hepimizin olmalıdır.  Haydi, sorumlu davranmaya bugünden başlayalım.

 
Etiketler: DÜNYA, ÜZERİNDEKİ, İNSANLARIN, VARLIĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı