Yazı Detayı
29 Haziran 2019 - Cumartesi 23:16
 
EDEBİYAT
MİNE YÜCEL
 
 

Müzik ile edebiyat kardeştir, ikisi de fonetik sanatlar başlığı altındadır. Notalar bazen kelimelerle taçlandırılır, notaların anlamı harflerle pekişir. Yaşayan bir canlıdır dil ve beraberinde edebiyat da. Topluma ayna tutar, yaşanılanı anlatır bize. İnsanlığın başlangıcından bitişine kadar eşlik etmektedir hayata.

 

Kelimeler, insanın ruhunda var olan, ruhunu okşayan, derinlerinde yaralar açan. Hem dostumuz hem düşmanımızdır kelimeler… Kiminin aracı kimininse amacı. Ama en nihayetinde bir şekilde yollarımızın kesiştiği kelimeler. Kimi acılarını dörtlüklerle ortaya koyar kimileriyse düzyazı şeklinde kalemden çıkar. Gerçi şimdi kalemlerin yerini de klavyeler almaya başladı. Böyle olunca teknoloji edebiyata da bulaştı.

 Doğdu, büyüdü ve gelişmeye devam etmekte edebiyatımız. Gerçi belki de en kötü dönemini yaşamakta Türk Dili ve Edebiyatı. Yakasına yapışmış hüzünlü ponçikler, adabı vardır rakı içmeninciler, çay içenden zarar gelmezciler, kötü çocuklar… Kurtarılmayı bekliyor edebiyatımız, hasret kalmış Attila İlhanlara, Cemal Süreyya’lara, Turgut Uyar’lara, Nihal Atsız’lara.

 

Bir komutanın ölümüne yas tutan şiirlerden nerelere geldik, alt alta dört kelime yazan kendini şair sanıyor. Eskiden sanat ya sanat içindi ya toplum için. Şimdi ise sanat da para için oldu, diğer her şey gibi. Kaybettik duygularımızı, kaybettik ince ruhumuzu, benliğimizi bile satar hale geldik para için. Haliyle yozlaştık ve yozlaştırdık edebiyatımızı. Peki bunu mu hak ediyordu Türk Edebiyatı, layık olduğu durum bu muydu?

 

Kıtlığın, savaşın, kahramanlığın bir değeri vardı eskiden. Dil uzatılmaması, mizaha alet edilmemesi gereken değerler vardı. Fakat şimdi öyle bir haldeyiz ki her şey dalga geçilebilir konumda. İnsanları uyarınca “boş yapma, duyar kasma” gibi tepkilerle karşılaşıyoruz. Nereye doğru gidiyoruz, nereye evriliyor insanlığımız?

Düşünelim, yeni şeyler düşünelim ki dilimiz gelişmeye devam etsin, en köklü ve kültürlü olan dilimiz  başka dillerin altında sömürülmesin…

 
Etiketler: EDEBİYAT,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı