Yazı Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 16:31
 
EN BÜYÜK TÜRK DEVLETİ, CENNETİN YEDİNCİ KATIDIR.
KENT16 TÜRK'ÜN SESİ
[email protected]
 
 

  EN BÜYÜK TÜRK DEVLETİ, CENNETİN YEDİNCİ KATIDIR.

‘’ En büyük Türk Devleti Cennetin yedinci katıdır. Biz oraya herkesten çok asker gönderdik. ‘‘ CANER KARA

 

Evet, bana göre Sn. Caner Kara’nın bu dizeleri Türk tarihini altın harflerle yazmış, destanlaştırmış vatanı vatan, devleti devlet yapan aziz kahramanlarımızın candan ve kandan geçmeleriyle bizleri yaşatmak adına verdikleri kutsal mücadelenin tanımıdır.

Tek tek yazmaya kalksak ne kalemin ömrü dayanır ne de okuyanın yüreği…

Bu köşede yazmaya devam ettikçe şehitlerimize olan borcumuzu bir nebze ödeyebilmek için, onların aziz hatıralarını yâd etmeye elimden geldiğince devam edeceğim.

 

Helikopter Kazaları

2.5 ay içinde helikopter kazası neticesinde kaybettiğimiz 9 şehit. Bir çırpıda ağızdan çıkan ‘dokuz’ sayısı bir nefeste boğaza düğümlenen bir çığlıktır oysaki…

‘Şehit ailesi için 1, çok büyük bir sayıdır ‘

Her geçen gün vatan payidar olsun, devlet ayakta dursun millet esaret çekmesin, bağımsızlığına ve varlığına zeval gelmesin diye bu vatanın koruyucuları cennette kendilerine ayrılan Türk Devleti’nde yerlerini alarak bizleri acısı kapanmayacak bir yara içinde bırakıyor.

11 Şubat günü yine kara haberle güne başladık. İstanbul’da iki buçuk ayda ikinci kez hem de aynı model helikopterimiz düştü.

Bunu herkes okudu, izledi fakat düşerken neler olduğunu hiç hayal etti mi?

Hangimiz düşüş esnasında pilotlarımızın, teknisyenlerimizin ve kahramanlarımızın htiklerini hayal edebiliriz?

Hem 11 Şubat günü yaşanan elim kazada hem de 26 Kasım 2018 günü yaşanan kazada görüyoruz ki; kaza esnasında pilotlarımız kahramanca mücadele etmiş yanları başında ki evlere, yerleşimlere çarpmamak için canları pahasına kahramanlık göstermiş ve şehadete ulaşmışlardır. Türk askeri gerek karada gerekse hava ve denizde evvela milletini sonra aslında sonra diye bir şey yok çünkü o kutsal üniformayı giyince kendini düşünmez, düşünemez Türk askeri. Öyle bir emanet devralmıştır ki üstüne geçmişin yükü ve geleceğin emniyeti için kendi canını hiçe sayarak onlarca, yüzlerce, binlerce kez ölümlere atılmıştır. İşte kahraman pilotlarımız kendi canlarını feda ederek olası faciaları önlemiştir.

 

NEDEN?

Peki, bu kazaların önlemi alınamaz mıydı?

1956 yılında üretilen, 1970 yılında envanterimize giren bu modası geçmiş, metal yorgunluğu olan UH-1 tipi helikopterler daha iyisiyle değiştirilemez miydi?

Milletçe zor günler yaşadığımız bu dönemde buna sıra gelmedi mi yoksa?

Bu kazaların sebepleri ne ise araştırılıp gereken derhal yapılmalıdır.

Bu kazaların yanı sıra helikopter kazasında yitirdiğimiz kahramanlar çoğalmaya başlamıştır. Bu vesile ile Şehit Orgeneral Eşref Bitlis, Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın, Şehit Yarbay Songül Yakut, Şehit Üsteğmen Aykut Yurtsever ve tüm kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet acılı ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Ruhunuz şad olsun!

Son olarak şunu belirtmek istiyorum ki; milleti yaşatan da devleti ayakta tutan da ordudur. Biz ordu-millet anlayışını es geçtiğimiz günden bu yana çok yaralar aldık. En kötüsüyse buna alışmaya başlanıldı. Bugün yine şehit haberi aldık diye laf arasına sıkıştı cümleler. Bu kadar kolay mı böyle söylemler? Her eve ateş düşmeden anlaşılmayacak mı şehit ailelerinin duyguları ve hisleri... Eskiyi hatırlayın! Gelen şehit haberleriyle sokaklar tıklım tıklım olur, ‘’Şehitler ölmez!’’ nidaları göğü çınlatır öyle ki gök bile feryat ederdi bu çağrılara. Şimdiyse alışkanlık boy göstermeye başladı, öyle ki şehitlerimizi uğurlarken bile azalan sayılar çok fazla…

‘’ EY TÜRK TİTRE VE

KENDİNE DÖN ‘’

Bilge Kağan’ın bu sözleri gönlünüzde çınlasın.

Yazıyı yine helikopter kazasında kaybettiğimiz Asker Aydoğan lakabıyla tanınan bölücü terör örgütüne kök söktürmüş yiğitlerden olan Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Paşa’nın mısralarıyla bitirelim.

Yeşerirken umutlarım.

Soğuk namlular elimizde,

Yürüyorken dağlara

Şehitlerden selam geldi

Savaşan tüm sağlara

1992

 

 

 

 
Etiketler: EN, BÜYÜK, TÜRK, DEVLETİ,, CENNETİN, YEDİNCİ, KATIDIR.,
Yorumlar
Haber Yazılımı