Yazı Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 13:41
 
KIZAMIK
BURSAHED (Bursa Aile Hekimleri Derneği)
 
 

 

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinde ki çeşitli  ülkelerde  2005  yılından itibaren yaşanan salgınlar nedeniyle ülkemizde Haziran 2012 tarihinden bu yana, yurtdışından importe ve importe vakalarla ilişkili vakalar görülmektedir. Kızamık salgınının halen devam etmekte olduğu bölge ülkeleri arasında Ukrayna, Romanya, İngiltere, Yunanistan, Sırbistan, İtalya, Fransa,  Gürcistan, Rus Federasyonu, İsrail, Arnavutluk, Suriye yer almaktadır.

 

          Ülkemizde, 2012 yılından bu yana yürütülmekte olan yoğun bağışıklama ve kontrol çalışmaları ile vaka artışı kontrol altına alınmıştır. Aşılama oranları ve aşının koruyuculuk düzeyi ile uyumlu şekilde vaka sayılarımız komşu ülkelere oranla düşük kalmıştır. Ancak, Ülkemizde virüs dolaşımının halen devam etmekte olduğu da bilinmektedir. Kızamık hastalığının mevsimselliği ve bulaşmanın solunum yoluyla olmasından dolayı önlemlerin arttırılarak sürdürülmesi gerekmektedir

 

Kızamık hastalığı çocukluk yaş grubunda daha sık olmak üzere her yaşta görülebilen, bir kez geçirilen, genellikle kış aylarında rastlanılan bulaşıcı bir hastalıktır.  Çocukluk döneminde kızamık hastalığını geçirmemiş yetişkin kişilerde de mutlaka ortaya çıkar. Kızamık, aşı ile önlenebilen bir hastalık olsa da çocuk ölümlerine en çok sebebiyet veren hastalıklardandır. Kızamık, aynı zamanda hamile ve bebekler için de tehlike taşımaktadır. Genellikle 3-10 yaş arasındaki çocuklarda görülen kızamık, yetişkinlerde daha az görülmektedir. Hastalıktan korunmanın tek yolu ise aşılamadır. Aşı; 12. Ayda ve ilköğretim 1. Sınıfta olmak üzere 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Hastalık, solunum yoluyla bulaşmakta, ateş ve döküntü ile seyretmektedir. Beraberinde öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve gözde kızarıklık gibi belirtiler bulunabilir. Kişi yorgun düşer ve halsizlikle birlikte aşırı ateşlenme sebebiyle iş göremez hale gelir. Bu nedenle bol bol dinlenmeli ve beslenmesine dikkat etmelidir.

Bildirilen kızamık vakalarının yaklaşık 30’unda bir ya da daha fazla komplikasyon gelişmektedir. Bir yaş altı çocuklarda ve erişkinlerde ciddi komplikasyon riski daha yüksektir. Başlıca görülen komplikasyonlar; Pnömoni (1-6), ishale (6), otitis media (7-9), körlük ve post enfeksiyöz ensefalit (1000 vakada 1) ve  ölüm (3-6)’dür.

Kızamık hastalığı olan kişiler döküntünün başlamasından dört gün öncesine, döküntünün sona ermesinden ise dört gün sonrasına kadar bulaştırıcı kabul edilmektedir. Maruziyet sonrası, belirtilerin başlamasına kadar olan inkübasyon süresi ortalama 10-12 gündür (7-18 gün). Bulaşıcı bir hastalık olan kızamık hastalığı, solunum yolu ile bulaşmaktadır. Mikroplu havayı soluyan kişinin ağız ve burun boşluğunda mikroplar üremeye başlar. Daha sonra ortalama 1 hafta içinde kırmızı döküntüler oluşmaya başlar. Solunum yoluyla bulaşan hastalık, öksürme, hapşırma, aynı havayı soluma ve tükürük ile bulaşmaktadır. Bu virüsler havada 2 saat canlı kalırlar. Bu nedenle kızamık hastalarının toplum içine girmemeleri önerilmektedir. 

 

         Kızamık tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hastanın sağlıklı beslenmesi ve dinlenmesidir. Hastalık sürecinde vücut direncinin düşmesi nedeniyle hastanın vitamin açısından zengin gıdalarla beslenmesi ve bu gıdaların hijyeninin sağlanması oldukça önemlidir. Hasta güneş alan ve temiz bir odada istirahat etmelidir. Oda sürekli havalandırılmalıdır. Aksi halde mikroplar daha fazla üremeye başlarlar. 

 

  Kızamık hastalığının mevsimselliği ve bulaşmanın solunum yoluyla olmasından dolayı takip edilmesi gerekmektedir. Kızamık aşısı ilk dozdan sonra 93, ikinci dozdan sonra 97 koruyuculuk sağlamaktadır. Daha önce aşılanmamış ve hastalığı geçirmemiş herkesin aşılanması gerekmektedir. Toplumda aşısız bireylerin artması, aşılanmış olan kişilerinde hastalanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle hamile ve bebeklerin kızamık hastalığına yakalanmış kişilerden uzak durmaları önerilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olan kızamık, vücut direnci oldukça düşük olan bebeklerde ölümle sonuçlanabilir. Kızamık aşısı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

 
Etiketler: KIZAMIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı