Yazı Detayı
27 Haziran 2019 - Perşembe 15:44
 
MÜZİK VE DUYGULAR
MİNE YÜCEL
 
 

İletişim kurmanın çeşitli yolları vardır, insanlara derdini farklı şekillerde anlatabilirsin. Kimileri konuşarak yapar bunu kimileri yazarak. Benim gibilerin tercihi ise notalar aracılığıyla konuşmaktır. Dudaklarına bir "sus" koyarsın ve başlarsın dizeğini notalarla doldurmaya. Çünkü bilirsin, ağzından çıkan sözler bazen yanlış anlaşılabilir. Ama notalar öyle mi? La notası herkes için "la"dır. Herkesin hüzünlendiği şarkılar benzerdir hüzünleri benzer olmasa bile.

    Görmeyen bir çocuğa ay ışığını resmedersin mesela notalarla. Sevgiyi, aşkı, heyecanı, mutluluğu, hüznü anlatırsın insanlara. Sahi, bir filmde ya da dizide duyguların çoğunun müzikler sayesinde verilebildiğini biliyor muydunuz? Bir aksiyon filmini düşünün, o alttan alttan verdikleri müzik nasıl da gerilim dolu değil mi? İster istemez başrolün ruh haline bürünüyoruz notalar yüzünden.

      Her kuş ayrı tonlardan öter. Bülbül ayrı tondan şakır, güvercin ayrı tondan öter. Dalga sesi ayrıdır, şelalenin o sesi ayrı. Rüzgar farklı tonlardan fısıldar kulağımıza, bazen aşkı haber verir bazen fırtınayı, kavgayı, gürültüyü. Kurtların birbirinden farklı ulumaları vardır, her biri ayrı bir şeyi ifade eder.

  Ayrı yazıldıklarında hiçbir anlam ifade etmeyen notalar birleşip "akor"ları oluşturduklarında kalbinizin bam teline dokunabilirler. Bazı sevinçlere re majör akoru eşlik eder bazı efkarlar ise mi minör akorunda gizlidir. Hayatının her anına eşlik edebilir notalar, seni hiçbir zaman yalnız bırakmayan vefalı bir dost gibidir adeta.

     Notalar aynı zamanda birer hafıza kartıdır. Sezen’in “Hiç düşmedim mi aklına, hiç çalmadı mı o şarkı?” demesi boşuna değildir. Her aşkın bir fon müziği olduğu gibi her ayrılış da kendine bir şarkıda yer bulur. Kimi zaman bir gitarın telinde kimi zaman ise bir kemanın yayında can bulur notalar. Nefesi biter, yeni bir notayla nefes verirsin enstrümanına. Çok şey anlatır notalar ama çoğu zaman bizden, içimizden biridirler. Doğaçlama gelişen müzik performansları yansıtır en çok da hayatın gerçekliğini. Hiçbir plan yapılmadan, gelişine, olduğu gibi.

   Notalarla neler mi yapabilirsin?  Hiç yaşanmamış hayallerini bestelersin, “Seni seviyorum,” diyemezsin de bir şarkı dinlersin, toprağa verdiğin babanın sana sarıldığını hissedersin o müziği dinlerken. Şehit verdiğin oğlundan son kalan hatıra, bağlama çalıp türkü söylediği o videodur, yüreğin yana yana dinlersin. Ağlarsın, dinlersin, özlersin, dinlersin, gururlanırsın yine dinlersin. Bu vatan uğruna dökülen kanlara nice marşlar nice türküler yazılmıştır, gözlerin dolar,  dinlersin.

    Ama tüm bu “müzisyen” uğraşları nedendir diye sorarsanız çok basit bir cevabı vardır bunun. İnsanın içinde bulunan ölümsüz olma isteği yüzündendir bütün bunların hepsi. Adını kazımak istersin tarihe, bedenim ölebilir ama ben yaşamalıyım düşüncesidir bunlara sebep. Bu yüzden yazılır, çizilir, söylenir notalar. Yüzyıllara yenik düşmeyen, ayakta kalabilen, hayatı daha da anlamlı kılan o sanatçılara selam olsun!

 
Etiketler: MÜZİK, VE, DUYGULAR, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı