Yazı Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 13:14
 
SEÇİM ÜZERİNE NOTLAR
Ahmet Alperen CENGİZ
[email protected]
 
 

 

Türkiye…

Türkiye bir seçimi daha geride bıraktı. Ortaya çıkan tabloya bakacak olursak seçimin kazananı Milliyetçi Hareket Partisi, kaybedeni ise İyi Parti oldu. MHP, elindeki belediye sayısını iki katına çıkararak büyük bir coşku yaşarken, İyi Parti ilk defa girdiği yerel seçimlerde fiyasko ile karşılaşarak büyükşehir ve il belediyesi alamayıp sadece 19 ilçe belediyesi kazandı. Bunun bir reaksiyonu olarak ise, seçim öncesi CHP ve dışarıdan destekli HDP ile yapılan ittifak hasebiyle ‘’Ben 1 Nisan’a kadar yokum.’’ diyerek seçim çalışmalarına katılmayan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ seçim sonrası hemen görevinden istifa ederek Genel Başkan Meral Akşener’e tepki gösterdi.

 

Ak Parti için seçim tablosu her ne kadar Ankara’yı ve (Son rakamlara göre) İstanbul’u kaybetse de yine sandıktan birinci parti olarak çıktı. AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ise, girmiş olduğu ikinci seçimi de önceki seçim aldığı oy oranını koruyarak kazandı.

 

Ortaya çıkan tabloya bakacak olursak İyi Parti, seçimi kazanmak için değil, kaybettirmek üzere girmiş gibi görünüyor. Aday çıkardığı illerde seçimi kazanamayan İyi Parti birçok şehirde MHP’ye seçim kaybettirdi. Bunun en büyük örneğini ise Kars ve Isparta’da ortaya çıkan seçim tablosuna bakarak anlayabiliriz.

 

CHP için durum inişli çıkışlı oldu. Büyükşehirlerde seçimi kazandığı adayların neredeyse hiç biri CHP geleneğinden gelmiyor. Daha çok merkez sağ siyasetinde yetişmiş adaylarla kazandığı illerde seçim sonrası yaşanılan bazı hadiselerden ötürü ise tabanda gürültüler başlamış durumda. Ankara’da Mansur Yavaş’ın kazanmasından sonra, Yavaş’ın destekçileri CHP Genel Merkezinde bozkurt yaparak tekbir getirmesi, Türk siyasetinde CHP açısından trajikomik bir olay olarak kayda geçti.

 

MHP ise önceki yerel seçimlere nazaran tam bir zafer yaşadı. Belediye sayısını iki katına çıkaran Milliyetçi Hareket Partisi, Amasya, Erzincan, Kütahya, Bayburt gibi birçok yeni ilde belediye burçlarına 3 hilali astı. Kırklareli, Iğdır ve Kars gibi vilayetleri kıl payı kaybeden MHP’nin itirazları başladı, sonuçları bekliyor.

 

Bursa…

 

Bursa seçim sonuçlarında Türkiye geneline benzer bir tablo vardı. Cumhur İttifakı’nın Ak Partili adayı Alinur Aktaş rakibi Mustafa Bozbey’e yaklaşık 3 puan fark atarak kazandı. Alinur Aktaş’ı rahatlıkla kazandıran kanımca iki unsur vardı. Birincisi Cumhur İttifakı, ikincisi ise projeleri…

 

MHP Bursa İl Teşkilatı Alinur Aktaş’ı kendi adayı görerek, bunu her platformda altını çize çize gösterip yoğun bir seçim maratonu geçirdi. İl ve ilçelerde tam bir ittifak ruhuyla sokak sokak, mahalle mahalle ittifakı ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin dile getirdiği beka meselesini anlattı. İl başkanı Cihangir Kalkancı, İlçe başkanları ve tüm yöneticileri bir dakika bile durmadan Cumhur İttifakı’nın zaferi için çalıştılar.

 

Aktaş’ın zafere ulaştıran unsurlardan biri diye zikrettiğimiz projelerinin oluşum evresi özellikle çok önemli bir nokta. Bursa’nın temel sorunları üzerinden giderek projelerini üreten Alinur Aktaş, trafik ve ulaşımı birincil madde bilerek planlamasını bu sorunlar çerçevesinde belirlemekle çok etkin oldu.

 

İyi Parti Bursa’da ise genelde yaşadığı tablonun bilakis aynısını yaşadı. 9 ilçede aday çıkartan İyi Parti seçimlere hızlı başladı lakin bir ilçe bile alamayarak Bursa’da sıfır çekti. İyi Parti Bursa Teşkilatlarında bir istifa veyahut görevden almalar olacak mı ilerleyen süreçte hep birlikte göreceğiz.

 

Milliyetçi Hareket Partisi ise Cumhur İttifakı çerçevesinde yalnızca Yenişehir’de aday çıkartmıştı. Diğer ilçelerde Cumhur İttifakı’nın Ak Parti adaylarını destekleyip seçim kazanmasında etkin rol olan MHP, Yenişehir Belediyesi’nde ki devir teslim töreninde büyük bir coşku yaşadı. Halkın büyük teveccühü ile tören birden mitinge dönüştü. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa milletvekilli Hidayet Vahapoğlu konuşmasında, Belediye Başkanı Davut Aydın’a sorumluluklarını hatırlatarak örnek bir MHP’li belediyecilik yapacağını belirtti. Daha sonra kürsüye gelen Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, ‘’Kararlarımızı Yenişehir halkıyla alacağız. İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın ilkesiyle hareket edecek ve Yenişehir’e hak ettiği hizmet sunacağız.’’ dedi. Tören sonrası kendisiyle röportaj yapma fırsatım oldu. İlk olarak kendisinin duygu ve düşüncelerini dinledikten sonra yeni süreçte Yenişehir’i neler bekliyor diye sorduk ve aldığımız cevap şöyle oldu:

 

‘’Artık Yenişehir’i güzel günler bekliyor. Seçim sürecinde halkımıza anlattığımız projelerimizi teker teker uygulamaya koyacağız. Daha önce birçok parti Yenişehir’i kazanmıştı. İlk defa Milliyetçi Hareket Partisi Yenişehir Belediyesi’ni kazanıyor ve halkımız bizim farkımızı görecek. Yenişehir’i ismine layık yöneteceğiz.’’ dedi.

 

Hâsılı, yazının başında da belirttiğimiz gibi bir seçimi daha huzur ve halkımızın özgür iradesiyle geride bıraktık. İl ve ilçelerde kazanan tüm başkanlara başarılar diliyor, yalnızca Müslüman Türk milletinden taraf olarak, bu aziz millete layıkıyla hizmet etmelerini temenni ediyorum.

 

 
Etiketler: SEÇİM, ÜZERİNE, NOTLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı