Yazı Detayı
07 Temmuz 2018 - Cumartesi 23:18
 
SEÇİMLE KAYBEDİLEN LİDERLİK
Erdoğan Doğu
[email protected]
 
 

Seçimle Kaybedilen Liderlik

Türk siyasetinde ki en büyük eksikliklerden biri, siyasi parti genel başkanlarının, başkanlıktan liderliğe geçiş yapamamış olmasıdır. Her genel başkan ‘’lider’’ değildir açıkcası…

24 Haziran seçimleri özellikle CHP ve İYİ Parti açısından lider çıkarmak adına önemliydi.

İYİ Parti açısından bakarsak; evet Meral Akşener birçok zorlukla karşılaşmış olabilir… yeni bir oluşumda ilk defa seçimlere giriliyor, bazen miting yaptığı yerlerde elektrikler kesiliyor, bazen miting yapılmasına izin verilmiyor, medyada büyük bir sansür uygulanıyor vs. Tüm bunlara rağmen Meclise partisinin milletvekili adaylarını sokabildi, çatı aday planlarını engelledi. Bir genel başkan olarak bakarsak, seçim sonuçlarına göre Meral Akşener başarılı bile oldu denilebilir.  

CHP açısından baktığımızda; Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü partisisiniz, kemik bir oy kitleniz var. Teşkilatlarınız var. Medyada yer bulabilliyorsunuz ve en önemlisi partide değişime olan bir ihtiyaç var. Muharrem İnce, tüm bu dinamikleri kullandı aslında ve partisinin oy oranının 10 puan üzerinde bir oy aldı. Sinerji yarattı, seçmen motivasyonunu arttırdı, halkın sevdiği bir dil kullandı, inceden inceden hirdi kendini… Başarılı oldu mu? Evet oldu.

Peki Meral Akşener ve Muharrem İnce bu başarılarından sonra Türk siyasetinde ‘’ LİDER’’ olarak tanımlanabilirler mi? Hayır.

Neden mi?

Milyonları bir alana toplamak değilmiş liderlik.

Zor şartlarda mücadele etmek de değilmiş liderlik.

‘’ Avukatlar ile YSK önünde beklerim.’’

‘’ YSK’nın önünden jiletle kazınırım.’’

gibi söylemlerden sonra; yenildiğinde aynı akşam bir gazeteciye ‘’adam kazandı’’ demek yerine seni sevenlerin,sana gönül verenlerin karşısına çıkabilmekmiş oysa liderlik…

Tüm zorlukları seninle yaşayan insanlar, seni ararken ‘’ iki gün sonra açıklama yapacağım’’ demek değilmiş oysa liderlik.

Bence bu iki isim kendilerini destekleyen kitlelerin önüne bir an önce çıkmış olsalardı; bu ülke yeni liderler kazanabilirdi.

 
Etiketler: SEÇİMLE, KAYBEDİLEN, LİDERLİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı