Yazı Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 18:16
 
YERLİ OTOMOBİL NEDEN BURSA'DA ÜRETİLMELİ?
Erdoğan Doğu
[email protected]
 
 

Bilindiği gibi Zorlu Holding, Anadolu Grubu, BMC, Turkcell ve Kıraça Holding ortaklığı ile ‘’Türkiye’nin Otomobili ‘’ projesi başlamış durumda. Ortak Girişim Grubu’ndan en son edinilen bilgilere göre; 
-Tek bir platform üzerinde, üç farklı elektrikli araç üretimi planlanmaktadır.
-İstanbul’da bir proje ofisi açıldı ve çalışmalar bu ofis merkezli devam ediyor.
-Şirketin kurulumu yakın zamanda gerçekleşecek ve CEO’nun kim olacağı ile ilgili kişilerle görüşmeler devam ediyor. Tahminimce her ne kadar yerli araçtan bahsediyor olsak ta CEO’nun yabancı bir kişi olması tercih edilecektir.
-İlk prototip üretimin 2019’da, seri üretimin ise 2021 yılının sonunda gerçekleşmesi hedefleniyor.
-Türk halkının ihtiyaçları göz önünde bulundurulacak. 
-Rakiplerine göre daha kaliteli ve daha ucuz olması bekleniyor.
***
Aslında bu proje Türkiye için çok geç kalınmış bir projedir. Türk sanayisinin üstesinden gelemeyeceği bir projede değildir. Avrupa’da ki ana sanayilerin önümüzdeki yıllarda dizel araç üretiminden vazgeçeceğini açıklamaları ile beraber, yerli otomobilin elektrikli araç olarak üretilmesi kararı ise uzun vade için alınmış doğru bir karardır. Tabi ki gerekli tüm çalışmalar şu an yapılıyor, geniş bir ekip ile çalışmalar yürütülüyor ancak üretim yerinin neresi olacağı ile ilgili en ufak bir bilgimiz yok. Bu projenin açıklanması ile beraber birçok ilimiz bu projeye talip oldu ve tüm desteği vereceklerini açıkladı. Karar vericilerin bu konuda tüm seçenekleri değerlendirdiğini düşünüyorum. Bu değerlendirmeler ve fizibilite çalışmaları sonucunda hangi şehrin en doğru üretim yeri olacağı belirlenecektir. Ben, Bursa’nın her konuda, her değerlendirme başlığında bir adım önde olduğunu düşünüyorum. 
***
Otomotiv sektöründe; kalite, standartlar, zaman planı, iyileştirme, yenilik ( inovasyon ), maliyet azaltma, lojistik, tasarım, Ar-Ge, planlama, çevreye duyarlılık, tadirikçiler, müşteri memnuniyeti gibi birçok öne çıkan başlık önem taşımaktadır. 
Burada en önemli nokta yerli otomobilin kendini nereye konumlandıracağıdır. Burada nasıl bir strateji izleneceği ile ilgili olarak yapılan açıklamalara baktığımızda, orta sınıf bir araç ile karşılaşacağımızı görmekteyiz. Maliyet kesinlikle ön plana çıkacaktır. Özellikle ithal araçlar ile rekabet şansı bulması için mevcut olanlardan farklı bir yönümüz olmalı. Yüksek Teknoloji, konfor, emniyet gibi özellikleri ön plana çıkararak pazarda rekabet etmek gerçekten çok zor. Kısa vadede pazarda yer almak ve kendimizi göstermek için ilerlenecek nokta kesinlikle maliyet avantajı olacaktır. Bu yöntemle otomotiv pazarına adım atan ve şu anda kendini geliştiren birçok markayı örnek olarak görebiliriz. Peki maliyet avantajını etkileyen başlıklar nelerdir? Bursa’nın üretim yeri olması maliyeti nasıl etkiler?
Lojistik; Limana sahip olmamız, Anadolu’ya açılan bir kapı olmamız kesinlikle olumlu bir yönümüzdür. Planlanan ürünlerin, planlanan zamanda yerine ulaşması ve bu ulaşımda kara ve deniz yolu gibi alternatiflerimizin olması ek maliyet getirmeyen bir unsurdur. Lojistik başlığına sadece uzaklık olarak bakılmamalı. Burada ki en önemli ek maliyet unsuru zamanında ulaşımın sağlanamamasıdır. Böyle bir durumun üretim hattını etkilememesi düşünülemez. Ayrı bir başlık olan yan sanayinin yakın olması bu riskinizi azaltacaktır.
Kalifiye eleman; Otomotiv sektöründe, gerek ana sanayi gerekse yan sanayi konusunda yeterince kalifiye elemana sahip bir şehirdir Bursa. İşletmeler açısından direk olarak kalifiye elemana ulaşabilmek büyük bir avantajdır. Bilimsel araştırmalar sonucunda işe yabancı olan bir çalışanın ilk 6 ay maliyeti; işe başlama, eğitimler, yapılan hatalar, öğrenme sürecinde yaşanan kayıp zaman hesaplandığında iki yıl boyunca çalışana verilen maaşın iki katı olduğu görülmüştür. Burada özellikle otomotiv kültürüne yabancı olmayan, sektörde ki çalışma sistemini yadırgamayan ve bu sistemi özümsemiş kişilerle çalışılması yine size oluşacak olan ek maliyetin minimum seviyede tutmanızı sağlayacaktır. Özellikle yeni lokasyonlarda üretim hatlarını kuran işletme yöneticilerinin, kalifiye eleman bulmak ve çalışanları otomotiv kültürüne adapte etmekte büyük sıkıntılar yaşadıkları gözlemlenmiştir.
Kazanılmış Bilgi (Know-How); Bursa otomotiv sektöründe işletmeleri, ticaret sanayi odaları, üniversitesi ile yeterli bilgi birikimine sahiptir. Hazır olan bu bilgiyi kullanmak maliyetinizi yine azaltacak olan önemli bir unsurdur. Bazı problemleri gerek yan sanayiniz, gerek daha önce başka otomotiv şirketlerinde çalışmış olan çalışanlarınızla daha kolay çözebilirsiniz. Bu problemlerin çözümüne yönelik aksiyonlarınız ile maliyetten ve zamandan kara geçebilirsiniz.
Yenilik (Innovation);Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından tescillenmiş olan 70’den fazla Ar-Ge merkezi ve 6 tasarım merkezi ile yeniliklere açık olan bir şehirde yerli otomobilin üretilmesi diğer artı yönlerimizden biridir. Yenilik, her zaman kazancınızı arttırmanızda ve rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca pazarda algınızın olumlu yönde uzun vadede değişmesine de yardımcı olacak en iyi araçlardan biridir.
Yan Sanayi;Aslında en büyük avantajımız Bursa’da ki otomotiv yan sanayisi diyebiliriz. Yılların birikimi, ana sanayilerden öğrenilen standartlar, birçok farklı ana sanayi firması ile çalışabilme yeteneğimiz, üretim standartlarını yakalayarak maliyet avantajı kazanmamız, rekabetçi bir yapıya bürünmemiz Bursa yan sanayisinin önemli artılarıdır. Uluslararası Araç Üreticileri (International Automotive Task Force-IATF) tarafından belirlenmiş olan kalite standartlarını karşılayan birçok yan sanayi firmamız mevcuttur. Koltuk, fren sistemleri, amortisör, far, hortumlar, soğutma-ısıtma sistemleri gibi birçok farklı üründe kendini kanıtlamış ve istenileni global ölçekte karşılayabilen firmalarımız mevcut. Bunun yanında bu işletmelerin size yakın olması, size her zaman para kazandıracaktır. Çok daha hızlı aksiyon almanızı sağlayacaktır. Ya da para harcamanıza neden olmayacaktır. 
-Ürünün daha hızlı şekilde ulaşması ile zaman kazancı
-Herhangi bir toplantı için zaman kaybının yaşanmaması
-Daha kolay çözüm üretebilme, aksiyon oluşturma
-Beraber birçok iş geliştirme projelerinin yapılabilirliği
- Lojistik açıdan üretim hattının az etkilenmesi gibi birçok nedenden dolayı yan sanayinin yakın olması her zaman avantajdır. Avrupa’da ki üreticilere yan sanayi olarak destek veren birçok firmamız, rekabet açısından ve müşterisine daha hızlı hizmet verebilmek için ana sanayinin olduğu lokasyonlarda üretim hatları açmaktadır. Bu durum genellikle ana sanayinin istemiyle oluşur. O nedenle maliyetin ön planda olması gereken yerli otomobil için yan sanayinin yakınlığı da ön planda olmalıdır.
Eğitim; Sürekli iyileştirme, kalite standartları, mesleki gelişim, yabancı dil gibi birçok konuda eğitimlere ihtiyaç duyulur. Bu eğitimlerin şirketlere olan maliyeti azımsanmayacak boyuttadır. Özellikle, yeni kurulacak olan bir otomotiv ana sanayi firması için bu eğitimler çok daha fazla önem arz edecektir. Burada belirtmek isterim ki; artık yan sanayi firmalarımız bu eğitimleri standart hale getirmiş ve kendi akademilerini kurmuşlardır. Bu akademiler Bursa için gurur vericidir. Bu başlıklar gibi birçok konu daha ilave edilebilir. Alt dalları ayrılabilir. Zaten karar vericiler bunu en ince noktasına kadar değerlendirecek yada değerlendirmişlerdir.
Sonuç olarak; böylesine bir altyapıya sahip olan Bursa’nın dışında bir üretim yeri belirlenmesi ilk etapta maliyetleri kesinlikle arttıracaktır. Sanayi bölgelerinin dışına çıkmak, yeni yerlere sanayi götürmek elbette önemlidir. Ancak böyle büyük bir proje için riske girilmemelidir. Araç, kendine pazarda yer buldukça, satışları arttıkça zaten yeni üretim bandlarına ihtiyaç duyulacaktır. Diğer yerleşim yerleri, ikinci faz olarak düşünülebilir. 
Bursa, bu konuda ki isteğini sanayi kuruluşları, belediyeleri, odaları, akademik kadrosu ile  daha yüksek sesle dile getirmelidir.

 

 
Etiketler: YERLİ, OTOMOBİL, NEDEN, BURSA'DA, ÜRETİLMELİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı